
Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej z myślą o mieszkańcach gmin i powiatów, poprzez:
- wyposażenie mieszkańców w narzędzia umożliwiające wdrażanie długotrwałych i pozytywnych zmian w miejscu, w którym żyją,
- zwiększenie dostępności różnych grup mieszkańców gmin i powiatów do wybudowanej lub zmodernizowanej infrastruktury społecznej, która zostanie z nimi przez długie lata,
- sfinansowanie lub współfinansowanie projektów społecznych odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności.

Nagrodą jest grant na realizację projektu w kwocie do 20 000 zł brutto. Grant zostanie przekazany w formie środków pieniężnych na podstawie umowy sponsoringowej zawartej między laureatem a organizatorem oraz faktury lub noty księgowej.

Organizatorem programu są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – krajowy operator systemu przesyłowego w Polsce, Firma prowadzi działalność na terenie ponad 1000 polskich gmin, w których utrzymuje istniejącą infrastrukturę elektroenergetyczną oraz działa na rzecz jej budowy, rozbudowy i modernizacji. Należy do niej ponad 15 tysięcy kilometrów linii oraz 109 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć
To właśnie PSE dbają o stabilne, bezpieczne i zbilansowane dostawy prądu na terenie całego kraju – po to, by powstawało go tyle, ile potrzeba w danym momencie. Dzięki nim, prąd wytworzony w elektrowniach może zostać dostarczony do lokalnych dystrybutorów energii, a następnie do gniazdek w domach, miejscach pracy, zakładach produkcyjnych, szpitalach, czy szkołach. PSE jako dobry i bliski sąsiad wielu polskich społeczności, czują współodpowiedzialność za ich rozwój, poprawę jakości życia i bezpieczeństwa.

W programie mogą wziąć udział:
- gminy i powiaty,
- jednostki organizacyjne gminy i powiatu, w szczególności: publiczne placówki
oświatowe: przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły zawodowe, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki kultury, sportu i rekreacji, biblioteki i inne, - fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, bez względu na to, czy posiadają statut organizacji pożytku publicznego, działające na rzecz gmin i powiatów, do których kierowany jest program, zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Poprzez program chcemy wspierać rozwój lokalnych społeczności oraz infrastruktury społecznej w Polsce. Rozumiemy przez to wszelkie działania zmierzające do podniesienia jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez zwiększanie dostępności mieszkańców do miejsc użyteczności publicznej oraz modernizację, przebudowę tychże miejsc.
W ramach programu chcemy sfinansować projekty społeczne, które w realny sposób będą wywierały pozytywny wpływ na mieszkańców i pozostawią po sobie długotrwały ślad.
Do programu można zgłaszać projekty w pięciu przedstawionych poniżej kategoriach:
- aktywność fizyczna;
- bezpieczeństwo;
- edukacja;
- ochrona zwierząt
- rozwój wspólnej przestrzeni publicznej;
- środowisko naturalne;
- zdrowie.
Przykładowe cele projektów zostały wymienione w regulaminie programu.

Program jest organizowany na terenie 170 samorządów w województwie mazowieckim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Pełna lista zaproszonych gmin i powiatów jest wpisana do regulaminu programu.

IV edycja programu jest realizowana w dwóch turach w następujących terminach:
Zadanie | Terminy w I turze | Terminy w II turze |
Złożenie formularza zgłoszeniowego
|
21.03-29.04.2022 | 09.05-17.06.2022 |
Ogłoszenie wyników programu
|
Do 16.05.2022 | Do 05.07.2022 |
Rozpoczęcie realizacji projektów
|
Od 17.05.2022 | Od 06.07.2022 |
Analiza, przygotowanie i zawarcie umowy
|
17.05-14.06.2022 | 06.07-03.08.2022 |
Wypłata grantów na konta laureatów
|
09.06-22.07.2022 | 04.08-09.09.2022 |
Zakończenie realizacji projektów
|
Do 10.10.2022 | Do 30.11.2022 |
Przekazanie sprawozdań z projektów
|
Do 17.10.2022 | Do 15.12.2022 |
Szczegółowy harmonogram oraz gminy i powiaty przypisane do danej tury zostały opisane w regulaminie programu.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy projekty do realizacji na terenie jednego z samorządów – gminy lub powiatu. Spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń z danego samorządu, organizator może wybrać co najmniej jeden projekt społeczny.

W sytuacji, gdy żaden ze zgłoszonych projektów nie przekroczy wymaganego do zwycięstwa progu punktowego lub gdy w danej gminie nie wpłynie żadne zgłoszenie, wtedy środki w kwocie 20 000 zł powiększą ogólną pulę budżetu grantowego, a o jego przeznaczeniu będzie mogła zadecydować komisja programowa.
Komisja może wtedy przeznaczyć dodatkowy budżet grantowy np. na realizację większej liczby projektów (więcej niż jeden) w innej gminie, w sytuacji, gdy do programu przystąpi większa niż standardowa liczba uczestników, a ich wnioski będą się wyróżniać dużym potencjałem.

Wszelkie informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej
www.wzmocnijotoczenie.pl, w szczególności w zakładkach “O programie” oraz
“Zasady udziału w programie”.
W razie pytań zachęcamy także do kontaktu mailowego pod adresem:
projektyspoleczne@pse.pl oraz do kontaktu telefonicznego z biurem programu.

Zgłoszenie powinno zawierać:
- formularz zgłoszeniowy,
- podpisane oświadczenie dotyczące eksploatacji przyszłego przedmiotu realizacji
projektu, - ważny statut uczestnika lub inny dokument potwierdzający jego działalność,
- KRS lub inny dokument potwierdzający osoby reprezentujące uczestnika.
Formularz oraz wzór oświadczenia są do pobrania na stronie
www.wzmocnijotoczenie.pl w zakładce „Centrum pomocy”.

Poprawny formularz zgłoszeniowy musi:
- zostać złożony przez uprawnionego do tego uczestnika,
- przewidywać realizację projektu na terenie jednej z gmin lub jednego z powiatów
wymienionych w regulaminie, - wpisywać się w jedną z kategorii tematycznych,
- definiować wyzwania i potrzeby w zakresie realizacji projektu,
- wykazać użyteczność projektu dla mieszkańców danej gminy lub powiatu,
- określać, dla jakich grup społecznych projekt będzie dostępny, np. dzieci i młodzieży, seniorów, osób niepełnosprawnych,
- wykazać, czy realizacja projektu pozostawi pozytywny, trwały ślad dla mieszkańców danej gminy lub powiatu,
- zawierać wiarygodny i rzetelny kosztorys projektu.
Przykładowe (wypełnione) formularze aplikacyjne są do pobrania na stronie
www.wzmocnijotoczenie.pl w zakładce „Centrum pomocy”.

Zgłoszenia – w formacie .doc (przy pierwszej weryfikacji projektu) oraz .pdf (przy finalnym
zgłoszeniu projektu) przyjmujemy wyłącznie pod adresem mailowym:
projektyspoleczne@pse.pl
Projekt może być złożony wyłącznie na formularzu zgłoszeniowym organizatora
dostępnym do pobrania na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl w zakładce „Centrum pomocy”.

Formularz musi podpisać koordynator projektu lub jego zastępca. Może to być np. pracownik delegowany do realizacji projektu, jego przełożony, a w przypadku organizacji pozarządowych – ich reprezentant lub członek zarządu.

Przyjęcie grantu i gotowość do realizacji projektu należy potwierdzić najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych od momentu ogłoszenia przez organizatora wyników danej tury rekrutacji. Wyniki zostaną opublikowane na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl oraz przekazane uczestnikom mailowo z adresu: projektyspoleczne@pse.pl.
W sytuacji, gdy laureat odstąpi od realizacji projektu, np. w wyniku nieprzewidzianych opóźnień lub braku zasobów niezbędnych do realizacji, organizator może podjąć negocjacje z laureatem w celu wydłużenia lub przeniesienia projektu na inny miesiąc z zastrzeżeniem, że ostatnim terminem na realizację projektu jest 30 listopada 2022 roku.
Organizator zastrzega sobie jednak możliwość kontaktu z innymi, wysoko ocenionymi uczestnikami programu i przyznanie im grantu w zastępstwie laureata, który nie może go wykorzystać.

Każdy uczestnik musi wskazać w formularzu zgłoszeniowym własne konto bankowe, na które w przypadku wygranej zostanie wypłacony grant. Wyjątek stanowią jednostki samorządowe, posługujące się nr konta swojego organu prowadzącego – gminy lub powiatu, np. szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej.

Formularz zgłoszeniowy powinna złożyć dana instytucja samorządowa. W przypadku jej nagrodzenia w programie i w sytuacji, w której regulują to przepisy prawa samorządowego, jednostka ta zawiera umowę z organizatorem na podstawie imiennego pełnomocnictwa wystawionego przez gminę lub powiat do jej reprezentowania w ramach projektu i w umowie.

Projekty w programie ocenia komisja programowa złożona z przedstawicieli organizatora programu. Komisja obraduje po zakończeniu każdej tur rekrutacji, analizuje otrzymane zgłoszenia w zakresie ich poprawności formalnej i merytorycznej, o których mowa w regulaminie programu. Decyzje komisji są ostateczne i nie podlegają zmianom.

Beneficjentami projektu są wszystkie osoby, które w bezpośredni sposób odczują jego skutki. Przykładowo: bezpośrednimi beneficjentami projektu modernizacji szkolnej pracowni komputerowej będą uczniowie i nauczyciele.

Partnerzy projektu to wszystkie podmioty, które wspierają laureata w realizacji projektu. Przykładowo: partnerami projektu instalacji stacji do naprawy rowerów oraz wytyczenia szlaków rowerowych mogą być organizacje pozarządowe popularyzujące turystykę rowerową w regionie, czy towarzystwa turystyczno-krajoznawcze, a także lokalne media nagłaśniające projekt.

Wkładem własnym w projekcie może być:
- miejsce realizacji, np. sala w budynku użyteczności publicznej lub otwarta przestrzeń na terenie własnym, wydzierżawionym przez gminę,
- infrastruktura, na terenie lub przy pomocy której będzie realizowany projekt;
- inne źródło finansowania,
- czas wolontariuszy zaangażowanych w realizację projektu, np. przy pracach budowlanych, porządkowych, administracyjnych.

Koszty bezpośrednie to wszelkie wydatki odpowiadające stawkom rynkowym dotyczące realizacji merytorycznych zadań w projekcie. Przykładowo: kosztem bezpośrednim w projekcie modernizacji hali sportowej będzie zakup materiałów budowlanych, prace konserwatorskie, zakup urządzeń w postaci nagłośnienia, ruchomych trybun.
Koszty pośrednie to z kolei wszystkie wydatki związane z administracyjną obsługą projektu – np. koszty księgowości, obsługi prawnej, działań informacyjno-promocyjnych.

Maksymalny budżet całego projektu może wynosić 100 000 zł z zastrzeżeniem, że kwota 20 000 zł musi pochodzić z grantu przyznanego przez organizatora programu.

Działania sponsoringowe to wszystkie aktywności laureata, które podejmie on w kanałach komunikacji własnej oraz zewnętrznej. Takimi kanałami mogą być: strony internetowe, profile w mediach społecznościowych, należące do laureata i jego partnerów. Z kolei narzędzia komunikacji mogą obejmować: informacje prasowe, posty, tabliczki informacyjne, naklejki, plakaty, relacje video.

Laureat jest zobowiązany do:
- bieżącego informowania organizatora o postępach w realizacji projektu,
w szczególności o etapach realizowanych prac, - tworzenia i autoryzowania z organizatorem materiałów sponsoringowych
wynikających z podpisanej umowy, - prowadzenia dokumentacji zdjęciowej z realizacji projektu,
- informowania organizatora o wszelkich potencjalnych opóźnieniach w realizacji
projektu, w tym składania wniosków o aneksowanie umowy, której termin
wykonania jest zagrożony, - wyznaczania zastępstwa w sytuacji spodziewanej nieobecności koordynatora
projektu.

Organizator podpisuje umowy wyłącznie z laureatami programu. W sytuacji, w której z przyczyn formalnych laureat nie będzie mógł podpisać umowy, należy złożyć ponowny wniosek z danymi podmiotu upoważnionego do realizacji projektu przez laureata. Komisja programowa podejmie następnie decyzję w sprawie zasadności zmiany podmiotu.

- W przypadku projektów wyłonionych w pierwszej turze rekrutacji środki zostaną wypłacone między 9 czerwca a 22 lipca 2022 roku,
- W przypadku projektów wyłonionych w pierwszej turze rekrutacji środki zostaną wypłacone między 4 sierpnia a 9 września 2022 roku.

Warunkiem otrzymania środków z grantu jest zawarcie umowy z organizatorem programu.
Grant jest wypłacany po podpisaniu umowy i dostarczeniu do PSE prawidłowo wystawionych:
- faktury – w przypadku laureata zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- noty księgowej lub rachunku – w laureata zarejestrowanego jako podatnik zwolniony z podatku VAT na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Oczekując od uczestników przedstawienia świadczeń sponsoringowych chcemy upewnić się, że o nagrodzonych projektach dowie się jak największa liczba mieszkańców i będą z nich korzystać liczni beneficjenci. Świadczenia nie tylko pozwalają nam dopełnić wszelkich formalności związanych z przekazaniem środków pieniężnych, ale są także korzystnym rozwiązaniem dla gmin.

Działania sponsoringowe na rzecz organizatora programu realizuje laureat. Działania sponsoringowe muszą promować projekt i zaangażowanie organizatora w jego realizację.
Mogą być prowadzone w kanałach laureata, jego partnerów oraz w mediach lokalnych i obejmować na przykład:
- opracowanie i publikację materiałów prasowych,
- opracowanie i publikację postów,
- produkcję i publikację materiałów video,
- opracowanie plakatów lub innych prac graficznych,
- montaż tabliczek informacyjnych,
- publikację logotypów organizatora.
Każde działanie sponsoringowe laureata wymaga akceptacji organizatora przed publikacją lub emisją danego materiału. Materiały do autoryzacji należy wysłać na adres: projektyspoleczne@pse.pl, wpisując w temacie maila: Materiały do autoryzacji – tytuł projektu.
Wskazówki dotyczące realizacji świadczeń sponsoringowych zostały opisane
w „Przewodniku po programie” dostępnym w zakładce „Centrum pomocy” na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.

Organizator uzna wydatki związane z projektem z datą sprzed wydania decyzji o wygranym grancie, z zastrzeżeniem, że wydatki takie zostaną uznane tylko wyłącznie w odniesieniu do laureatów, którym przyznano grant. Wydatku uczestnika, który nie został wyłoniony w programie i którego projekt został odrzucony przez organizatora, nie podlegają zwrotowi.

W przypadku potencjalnych zmian w cenach rynkowych przedstawionych w kosztorysie projektu, organizator dopuszcza możliwość przesunięcia wysokości wydatków między poszczególnymi pozycjami budżetowymi oraz podjęcie innych wydatków pokrywających się z charakterem wyłonionego w ramach programu projektu. Każda taka zmiana wymaga zgody organizatora, pod adresem mailowym:projektyspoleczne@pse.pl.

Wszystkie dokumenty księgowe stanowiące dowód realizacji projektu muszą być wystawione na laureata. Nie dopuszcza się wystawienia dokumentów na podmioty, które nie są stroną zawartej umowy.

Decyzja o wyborze wykonawców należy wyłącznie do laureata. Organizator programu nie angażuje się w proces wyboru.

Organizator dopuszcza zdjęcia, na których utrwalono wizerunek osób fizycznych. Warunkiem przekazania zdjęć organizatorowi i dołączenia ich do dokumentacji projektowej jest pozyskanie zgód osób, których wizerunek utrwalono na zdjęciach, na wykorzystanie i przetwarzanie tego wizerunku przez organizatora, na wzorze udostępnionym na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl w zakładce „Centrum pomocy”.

Organizator dopuszcza możliwość wydłużenia terminu realizacji projektu. Każda zmiana terminu wymaga podpisania aneksu do umowy między organizatorem i laureatem.

Projekt należy rozliczyć, przygotowując sprawozdanie z realizacji projektu na wzorze udostępnionym na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl w zakładce „Centrum pomocy”. Wypełnione sprawozdanie należy przesłać na adres: projektyspoleczne@pse.pl w temacie maila wpisując: Sprawozdanie – tytuł projektu.
Do sprawozdania należy dołączyć:
- skany wszystkich dokumentów księgowych wystawionych na laureata, dotyczących projektu,
- zdjęcia, skany publikacji prasowych, printscreeny publikacji internetowych lub inne materiały dotyczące realizacji projektu, które wynikają z zobowiązań zawartych w umowie pomiędzy organizatorem a laureatem.

Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi na konto organizatora na podstawie faktury lub noty korygującej do zera.

W przypadku braku realizacji projektu laureat jest zobowiązany do zwrotu środków na konto organizatora w terminach przedstawionych w odpowiedzi ma pytanie nr 2. Organizator dopuszcza następnie zawarcie nowej umowy na realizację projektu.

Sprawozdanie należy przesłać drogą elektroniczną na adres: projektyspoleczne@pse.pl w temacie maila wpisując: Sprawozdanie – tytuł projektu.

Formularz musi podpisać koordynator projektu lub jego zastępca. Może to być np. pracownik delegowany do realizacji projektu, jego przełożony, a w przypadku organizacji pozarządowych – ich zwykły członek lub członek zarządu.