Pracownia Multimedialna Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, laureata programu „Wzmocnij Swoje Otocznie”, zyskała nowoczesną hafciarkę cyfrową. Doposażenie bazy cyfrowej w hafciarkę daje możliwość rozwijania działań z pogranicza sztuki i multimedialnych technologii, tworzy miejsce realizacji autorskich projektów, związanych z regionem i jego tożsamością. Pozwala dotrzeć z przekazem kulturowym do młodzieży, szczególnie zagrożonej wykluczeniem kulturowym.

Haft komputerowy jest klasyczną i najbardziej szlachetną metodą zdobienia odzieży. Polega na wyhaftowaniu napisu, symbolu lub logotypu przy użyciu nici oraz sterowanej komputerowo maszyny, która współcześnie zastąpiła rękodzieło.

Haftowanie komputerowe rozpoczyna się od przesłania grafiki w formacie wektorowym lub innym umożliwiającym odtworzenie wzoru przez projektanta. Następnie projektant, wykorzystując rozpoczyna pracę nad tzw. programem hafciarskim. Wtedy przygotowywany jest szczegółowo każdy z elementów naszego haftu, projektowany jest rodzaj ściegu, jego kierunek, gęstość i długość. To najtrudniejszy etap całego procesu hafciarskiego. Następnie gotowy projekt jest przenoszony na pendrive lub bezpośrednio do maszyny hafciarskiej za pomocą podłączonego kabla, lub bezprzewodowo za pomocą nowoczesnego, bezprzewodowego wyposażenia dodatkowego hafciarki. Kolejnym etapem jest przygotowanie tamborka z materiałem, nałożenie odpowiedniego koloru nici, ustawienie maszyny z właściwym projektem i rozpoczęcie haftowania. Hafciarka samodzielnie wyszywa zaprojektowany i wgrany do niej wzór.

Pracownia jest miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się wykorzystania nowych technologii zarówno do operowania informacją, jak i tworzeniem produktów z dziedziny wzornictwa. Dom Kultury angażuje się także w działania seniorów ze stalowolskiego Centrum Aktywności Seniora oraz lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich.

W planach są nieodpłatne warsztaty z wykorzystaniem programu do tworzenia haftów i innych sprzętów pracowni (tablety graficzne, okulary VR).