Czwarta edycja dobrosąsiedzkiego programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie” po raz kolejny udowodniła, że kreatywność mieszkańców i chęć zrobienia czegoś dobrego dla najbliższego otoczenia nie znają granic. Dzięki lokalnym inicjatywom w wielu polskich gminach zazwyczaj szare przedwiośnie nabrało rumieńców i zachęca do wyjścia z domów i rodzinnej aktywności na świeżym powietrzu.

A wszystko to między innymi za sprawą lokalnych inicjatyw rewitalizacji parków, o które jeszcze przed jesienią zadbali przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki im. Stefana Żeromskiego w Choczewie. Szereg działań objął między innymi rewitalizację alei kasztanowej, posianie traw i montaż budek lęgowych dla ptaków. Zadbano również o hotele dla owadów, a zwierzęta i ptaki otrzymały poidełka dostosowane do ich potrzeb. Tak przygotowany park zachęca do częstszych odwiedzin, łącząc walory przyrodnicze z edukacyjnymi. Nastraja też do zwiększenia uważności i pobudza wrażliwość na otaczającą przyrodę.

Z kolei mieszkańcy Miasta Otwock i wszyscy miłośnicy natury, którzy cenią sobie walory mazowieckich krajobrazów otrzymali nowe możliwości obcowania z przyrodą w sąsiedztwie rzeki Świder. A wszystko to dzięki realizacji pomysłu włodarzy miasta na utworzenie i oznakowanie leśnych ścieżek spacerowo-biegowych Run Otwock. Rodzinny spacer lub poranny jogging to teraz czysta przyjemność.

Świetną alternatywą dla zimowego siedzenia przed telewizorem są również otwarte strefy aktywności. Jedna z nich powstała w tej edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie” w miejscowości Kętrzyno w Gminie Linia. Nawet krótki trening na siłowni pod chmurką wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i odporność. Warto nie zapominać o tym również w sezonie ferii zimowych.

Pełna lista nagrodzonych inicjatyw znajduje się w zakładce „Poprzednie edycje”.