Tej wiosny realizacji doczekało się kilkadziesiąt projektów społecznych, które nagrodziliśmy grantem pod koniec ubiegłego roku w ramach III edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Lokalne społeczności mogą już korzystać z wielu nowych inicjatyw. Nie zwalniamy tempa i od kilku tygodni przyjmujemy wnioski do IV edycji programu.

Gmina Zbrosławice przeznaczyła swój grant na zakup sprzętu do realizacji zajęć z robotyki w Szkole Podstawowej w Przezchlebiu.

Na wyposażeniu szkoły jest monitor interaktywny i roboty edukacyjne GeniBot z akcesoriami umożliwiającymi kształtowanie u dzieci kompetencji z zakresu programowania. Dzięki zakupionemu sprzętowi szkoła organizuje dzieciom zajęcia z robotyki i automatyki, ucząc je programowania, umiejętności bardzo poszukiwanej na rynku pracy.

Gmina Choczewo również postawiła na rozwój umiejętności najmłodszych mieszkańców i kupiła sprzęt do innowacyjnej nauki języka angielskiego w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Ciekocinie i Choczewie.

Laptopy oraz pomoce dydaktyczne pomogą najmłodszym w nauce języka angielskiego. Dzięki nowemu sprzętowi i dodatkowym materiałom dla nauczycieli-wychowawców dzieci mogą poznawać język od najmłodszych lat.

W gminie Stanisławów nad rzeką Rządzą powstała przestrzeń do aktywnego wypoczynku.

W pobliżu lasu powstało miejsce spotkań dla mieszkańców – ustawiono drewnianą wiatę wraz z ławkami i stołem. Ta przestrzeń będzie wykorzystywana także do prowadzenia lekcji przyrody w plenerze dla uczniów szkół gminnych. Teren nad rzeką został uporządkowany, a gmina zyskała nową przestrzeń do integracji społeczności lokalnej na świeżym powietrzu.

Do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Główczycach trafiła nowa kamera termowizyjna.

Nowy sprzęt pozwoli na pracę w każdych warunkach, ułatwi bowiem monitoring rozległych obszarów o ograniczonej dostępności i widoczności. Dzięki urządzeniu skróceniu ulegnie również czas trwania akcji ratowniczych – kamera ułatwi odnajdywanie źródła pożaru czy poszukiwanie zaginionych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Poroście zyskała nową łódź ratunkową.

Specjalistyczna łódź ratunkowa ułatwi monitorowanie plaży oraz przeprowadzanie niezbędnych czynności ratunkowych, co przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wypoczywających nad jeziorami w gminie Bobolice. Te i wiele innych zrealizowanych dotychczas projektów społecznych sfinansowanych z programu „WzMOCnij swoje otoczenie” to dowód na to, że lokalne społeczności mają mnóstwo pomysłów na projekty w swoim otoczeniu, a PSE z satysfakcją je wspierają.