Wiosną mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, w których zrealizowano projekty w ramach dobrosąsiedzkiego programu „WzMOCnij swoje otoczenie” mogą korzystać z różnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzięki lokalnym inicjatywom możliwe jest korzystanie m.in. z siłowni zewnętrznych, placów zabaw czy boisk do gry.

Wśród inicjatyw lokalnych pojawiły się działania dla miłośników sportu. Gmina Kępice może pochwalić się wybudowanym skate parkiem w Przytocku, który umożliwia rozwijanie umiejętności młodych sportowców, a także zachęca kolejne osoby do aktywnego stylu życia. Podobne cele postawił sobie Klub Sportowy KS Osiczanka Osice – dzięki inicjatywie stowarzyszenia, zmodernizowana została nawierzchnia sportowa boiska w Osicach. Z odnowionego obiektu korzystają sportowe grupy juniorskie i seniorskie, odwiedzają go też chętnie pozostali mieszkańcy. Z kolei do dyspozycji mieszkańców gminy Świeszyno oddany został Zielony Punkt Kontrolny, czyli trzy trasy do biegów i marszów na orientację o różnym stopniu trudności.

Najmłodsi mieszkańcy gmin mogą bawić się i zdrowo rozwijać, korzystając z miejsc stworzonych specjalnie dla nich. W Przodkowie i Załężu maluchy korzystają już z odnowionych placów zabaw. Dzieci z Przodkowa mogą spędzać czas na zjeżdżalni, ściance linowej, rurze strażackiej oraz huśtawce, a ich rówieśnicy z Załęża cieszą się zjeżdżalnią, ścianką linową i huśtawką. W gminie Brańszczyk  utworzony został „Magiczny ogród zmysłów” – to ogród sensoryczny, który znajduje się na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie. Został zaprojektowany tak, by dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli angażowały w zabawę różne zmysły.

Zrealizowano również przedsięwzięcia, które ułatwiają integrację międzypokoleniową. W Tuchomiu w ramach projektu Koła Gospodyń Wiejskich powstała altana grillowa. Przestrzeń stała się miejscem do odpoczynku oraz wzmacniania więzi. Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego wybudowano ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną, którą wyposażono w domki dla owadów i tablice edukacyjne, w celu wzmacniania świadomości potrzeby dbania o środowisko.

Na świeżym powietrzu można też obcować z kulturą. W jednym z najbardziej ruchliwych miejsc Lubania, w pobliżu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej stworzono czytelnię pod chmurką. W przestrzeni ustawiono „zaczytaną ławeczkę”, na której każdy przechodzień może odpocząć i zrelaksować się, czytając ulubioną lekturę.

Pełna lista nagrodzonych inicjatyw znajduje się na naszej stronie w zakładce „Aktualności”, a kolejne działania można śledzić w zakładce „Zrealizowane projekty”.