Aktywności związane m.in. z teatrem, czytelnictwem czy filmem cieszą się zainteresowaniem wśród młodszych i starszych mieszkańców miast i miasteczek. Pokazują to projekty związane z kulturą zgłaszane do programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, które nie tylko pozwalają na bliskie spotkania z filmem, książką czy teatrem, ale też ułatwiają integrację lokalnej społeczności oraz pomagają rozwijać talenty.

W ramach trzeciej edycji programu, Szkoła Podstawowa w Warszawicach przeprowadziła warsztaty z wykorzystaniem sprzętu do przygotowywania, nagrywania i montowania materiałów filmowych. W efekcie uczniowie stworzyli booktrailery – krótkie filmy zachęcające do czytania lektur. Z kolei Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku zakupi sprzęt do prowadzenia transmisji na żywo. Mieszkańcy Kłobucka i okolic będą mogli korzystać ze studia multimedialnego do streamingu, tworzyć podcasty i różne formy wideo. Wyposażenie umożliwi stworzenie oferty zajęć dla dzieci i młodzieży, która pozwoli na naukę projektowania scenariusza, montażu i udźwiękowienia filmów, podcastów czy realizacji wideo reportażu i reklamy.

Mieszkańcy wiejskiej gminy Szemud mogą cieszyć się wydarzeniami o wysokiej jakości, dzięki mobilnemu, profesjonalnemu oświetleniu scenicznemu. Podobny projekt Złotowskiego Domu Kultury pozwoli stworzyć przestrzeń do organizacji działań kulturalnych oraz poszerzyć ofertę spektakli wystawianych przez grupy artystyczne, zespoły muzyczne i teatry. Możliwość wykorzystania oświetlenia w różnych miejscach da szansę na wykorzystywanie go w czasie wydarzeń plenerowych, co wpłynie korzystnie na wzmocnienia relacji międzypokoleniowych.

Szkoła Podstawowa w Kulejach również zrealizuje projekt w zakresie działań kulturalnych – zakupiony zostanie podest sceniczny do lokalnego teatru. Nowa scena pomoże reaktywować szkolne kółko teatralne, które zachęci młodzież do rozwijania zainteresowań związanych ze sztuką i ułatwi mieszkańcom dostęp do kultury.

W Jadowie powstało kino letnie, z którego lokalna społeczność może korzystać bez żadnych opłat. W Swarożynie z kolei wielbiciele czytania mogą już korzystać z wrzutni książek, która funkcjonuje całą dobę i ułatwia czytelnikom oddawanie wypożyczonych lektur, bez konieczności wchodzenia do budynku biblioteki.

Pełna lista nagrodzonych inicjatyw znajduje się na naszej stronie w zakładce “Aktualności”, a kolejne działania można śledzić w zakładce „Zrealizowane projekty”.